A kollagén hatása az ízületekre
A porckopás az egyik leggyakoribb mozgásszervi betegség, amellyel a becslések szerint a hazai felnőtt lakosság legalább 15-20%-ának kell szembenéznie.
Hajlamosak lehetünk a porckopásra öregkori betegségként gondolni, pedig egyáltalán nem csak az idősebbeket sújtja. Sőt: gyakran küzdenek vele fiatalabb, aktív életmódot űzők is.
A porckopás az ízületeket érintő betegség, ilyenkor a porcot alkotó sejtek tápanyagfelvevő képessége mérséklődik vagy megszűnik. Ennek következtében a porc viszkozitása, rugalmassága csökken, anyaga elvékonyodik, berepedezik, töredezetté válik. A csontról leszakadt porcdarabkák aztán fájdalmas gyulladásokat okoznak, a panaszok pedig tovább fokozódnak, ahogy az egyre inkább eltűnő porcok miatt a védelem nélkül maradt csontvégek egymáshoz súrlódnak.
A porckopás megelőzésében nagy szerepe van az étrendnek, de annak is, hogy milyen vitaminokat, éterendkiegészítőket fogyasztunk - a kollagén, a magnézium és a B6 vitamin tartalmú kiegészítők fogyasztása kiemelten javasolt.
Az ízületi kollagén felel azért, hogy az ízületek rugalmassága megmaradjon, de a porcok optimális anyagcseréjében és újjáépítésében is szerepet játszik - ha elfogy az ízületekből és a porcokból a számukra létfontosságú ízületi kollagén, az érintkező csontok közötti súrlódást már semmi sem fogja csillapítani, így a csontok egymáson fognak elcsúszni.
Vannak olyan módszerek, amelyek segítenek lassítani az ízületekben végbemenő degeneratív változásokat. Életmódváltással, a megfelelő tápanyagbevitellel és rendszeres testmozgással jelentősen javítható az életminőség. A rendszeres és mértékletes mozgás jót tesz az ízületeknek, és segít az optimális testsúly elérésében is.
Ám ha most kezdünk el (esetleg újra) sportolni, fokozatosan szoktassuk magunkat a mozgáshoz, és mindig melegítsünk be edzések előtt.
Vannak olyan speciális étrendkiegíszítő készítmények is, amelyek az ízületkímélő életmód fontos részévé válhatnak: